Thermoshield hakkında
Evinizin Korunmasında Uzay Teknolojisi
ThermoShield, Space Shuttle uçuşlarının ön alanında 70'li yılların başında NASA tarafından uzayda astronotların yaşamlarını ve malzemelerini koruma amacıyla geliştirilmişti. Milimetrik kırılma parçası özelliği ile vakumlu seramik oyuk gövdelerin (Seramik Bubbles) kullanılmasıyla, NASA - mühendisleri Space Shuttle'ın sıcaklık oynamalarına 2.000 ºC nin üzerinde bile dayanabilmesini sağladılar. Bu çığır açan buluş, ses hızından daha yüksek hızlarda dahi zeminde sıkıca kalabiliyor ve bugüne dek Space Shuttle'ın koruma tabelası olarak hizmet veriyor. Dıştan yapışan bağlayıcıların kombinasyonu ile bu ''sıvı seramik çinisi'' doğdu. Sivil kullanıma serbest bırakılmasıyla birlikte bu Termo seramik kaplama, özel olarak inşaat ve ev alanlarındaki koşulları sağlamak üzere geliştirilmeye devam edildi ve önemli özelliklerle zenginleştirildi. Boyaya benzeyen ThermoShield adlı bu malzeme bugün enerji tasarruf sistemi, uzun ömürlü koruma ve Kolorasyon özelliklerini bir arada taşıyor. ThermoShield evinizi, sağlığınızı ve kesenizi korur. ılkbahar veya yazın sürülmüş ThermoShield, yavaş bir süreç içinde yıllarca duvarlar tarafından emilmiş suyu dışarıya iletir ve bunu yaparken 'de ThermoShield ile kaplanmış binanın üst yüzeyi, tıpkı insan derisinin terlemesi sırasındaki davranışlarını gösterir. Üst yüzeyde bir buharlaşma soğukluğu oluşur.ıstenmeyen sıcaklıklar, bina içinden etkin bir şekilde çekilir. Bu önemli olayların kesintisiz olarak yürütülebilmesi için, boya, kendisini güneş ışınları ve zararlı yansımalarından bozulmadan korur. Cephe yüzeylerinin güneş ışınlarınca istenmeyen ısınmaları karşısında Bubbles'lar bağlayıcılarla birlikte, kaplamanın renk tonundan bağımsız olarak etki gösterir. Sonuç: Bina içinde hissedilebilir sıcaklık düşüşü ve soğutma masraflarının indirilmesiyle enerji tasarrufu.
THERMOSHIELD ÜRÜNLERİ
Enerji tasarrafu sağlayan ThermoShield membranı, su esaslı özel ve içinde vakumlanmamış cam seramiği niteliğindeki içi boş taneciklerin (Bubbles=Köpük) düşük bir çap halinde (10 ile 120 mikron metre arasında çapta) bulunduğu, bağlayıcı bir maddeden oluşur.
Endotermik Membran
(Elektron Mikroskobu ile)
Solar Kazançlı Güneşten Korunma
Kuruma sonrasında bu tabaka, yaklaşık 0,3mm kalınlıkta elastik, yoğun ama aynı zamanda da buharı geçirgen bir yapıya (yani membrana) polimerize olur. Bu özellikleriyle membran, enerji tasarrufu sağlayan niteliğini kazanır. Enerji kayıplarını azaltma imkanı geleneksel olan düşüncelerden daha temelden farklıdır.Bubbles`ler sıcaklık akımını enfraruj alçak ısı aralığında adeta "filtre ederler" ve sıcaklığın yaklaşık %25 ini yansıtıp savururlar. Membranın yüzeyi, örneğin kiremit veya betondan üç kat daha az sıcaklık verir (ß=0,25). Yeterince yüksek buhar difüzyon açıklığı ("nefes aktivitesi") sayesinde membranın su geçirmemesi, yapı malzemelerinin kuruluğunu sağlar ve kendilerinin asıl ısı direncini de artırır. Isı kaybı yaklaşık %7 ile 9 arasında ek olarak azalır.İnce membran içinde, hepsini bulabileceğiniz çeşitli fiziksel etkilerden oluşan kompleks bir yapı oluşur. Buna uygun olan bilimsel ifade şudur: "Endotermik etkili yüzey kaplaması". Böylece ThermoShield ile korunan yapılarda ısı kaybı azalmış ve binanın yakıt giderleri de %20 ile 30 arasında düşürülmüş olur.Yazın veya sıcak klima sınırlarında soğutma giderleri de yalıtılmamış olanlara göre % 30 ile 60 arasında azaltılabilir.
Bilimsel kanıtların kararlılığı, enerji etkililiği ile ilgilenen resmi mercileri de kendine çekmektedir. Bunun farkına varanlardan birisi de Rusya nın Enerji
Etkililik Kurumu:
1. Kaplama, ısıyı yapının yüzeyine eşit dağıtma özelliğine sahiptir.
2. Kaplama (0,30 ile 0,35 mm arasında), ısı kaynağı ile çevresi arasındaki sıcaklık değişiminin süresini, sıcaklığın sabit kalmasına kadar yaklaşık %31 oranında uzatıyor.
3. Isı ayarıyla birlikte ThermoShield ile iyi korunmuş bir mekanda enerjiden kazanım asgari %22 dir.
Aralık 2003'de Almanya'da solar termik bir sıva sunularak yapılan patent başvurularında ThermoShield en uygun kaplama malzemesi olarak önerilip belirtildi.


ThermoShield hakkındaki kompleks olaylar: 

Dayanıklı miko kürelerin (Bubbles) saçılma ve yansıma özelliği ile sıcaklık membran içinde bozulmadan dağılır. Su, buhar ve sıcaklık seviye farkları ile bağlantılı olarak sakinlerin rahatını sağlayan olumlu efektler oluşur. Büyütülmüş yüzey ile Termo seramik membranın endotermik olayları, ısıtma veya soğutma enerjisinin ekonomikliğini sağlar.
Uygulamaya konmuş seramik içi boş kürecikler (Bubbles) etkin bir sıcaklık bariyeri oluştururlar. Sıcaklık kendisini çevreleyen bağlayıcı madde (Stege) tarafından içine alınır, hızlı ve eşit ölçüde de dağıtılır. Buharlaşma prosesleri böylelikle eşit ölçüde ve kontrollü meydana gelebilir. Bunlar yüzey sıcaklığı ve böylece de ışıma değişimi için sorumludurlar.
Binalara yönelik iç kaplama ile soğutma gücünün büyük ölçüde değerlendirilmesinin yardımıyla elde edilen yazsal sıcaklık koruması da yine membranın eşsiz endotermik olaylarıyla mümkün olabilmektedir. Sağlam ve hızlı etki ve tepkiler, endotermik ThermoShield membranın kuvvetleridir.
Kış mevsiminde yalnızca kuru palto sıcak tutar
Aynı zamanda ThermoShiled Extrieur, binayı yaz aylarında kışa karşı hazırlar. Duvarlar daha kuru olur ve böylelikle ısıyı mükemmel bir şekilde depolar, çünkü ancak kuru bir palto sıcak tutabilir. Böylelikle binada daha az ısıtma işine ihtiyaç duyulur, bunun nedeni ''depolayıcı duvarlar'' ın yeterince dolmuş olması ve kendisini yavaşça boşaltmasıdır. Bina sakinleri de duvarların iç yüzeylerinde artmış sıcaklığın keyfini çıkarırlar. Buradan da düşük ısıtma işinde daha yüksek ev konforu sonucu çıkmaktadır. Bu olaylar yıllarca böyle devam eder. Bir cam kap buzdolabından çıkarılıp sıcağa konduğunda, kabın dış tarafında epeyce bir yoğunlaşma suyu oluşur.
Aynı zamanda ThermoShiled Extrieur, binayı yaz aylarında kışa karşı hazırlar. Duvarlar daha kuru olur ve böylelikle ısıyı mükemmel bir şekilde depolar, çünkü ancak kuru bir palto sıcak tutabilir. Böylelikle binada daha az ısıtma işine ihtiyaç duyulur, bunun nedeni ''depolayıcı duvarlar'' ın yeterince dolmuş olması ve kendisini yavaşça boşaltmasıdır. Bina sakinleri de duvarların iç yüzeylerinde artmış sıcaklığın keyfini çıkarırlar. Buradan da düşük ısıtma işinde daha yüksek ev konforu sonucu çıkmaktadır. Bu olaylar yıllarca böyle devam eder. Bir cam kap buzdolabından çıkarılıp sıcağa konduğunda, kabın dış tarafında epeyce bir yoğunlaşma suyu oluşur.
Güvenliğiniz Konusunda Kanıtlanmış Etki
ThermoShield 'in etki mekanizması, sayısız muayene, kontrol ve referanslarla belgelenmiştir. Teknik özelliklerin yanı sıra enerji tasarrufu sağlayan özellikleri de muayene edilmiştir. Tüm dünyada büyük obje, sanayi ve özel yapımlardaki binlerce kullanımı ile patent başvurularına kadar giden resmi enstitü ve üniversitelerin araştırma sonuçları ve test raporları, uygulamadaki güvenliği, koruma ile enerji tasarruf fonksiyonları, uzun ömürlü olarak kullanılabilirliğini garanti ediyor.
Anlaşılması için bazı büyüklük gösterimleri:
Bir metrekarelik düz bir yüzey 3 ile 4 kat büyütülür. 0,3 mm'lik bir membranda yaklaşık 12 m² kürecik yüzeyi mevcuttur. Bağlayıcı madde zeminden kaymadan çeyrek ölçüde şişebilir(su çekebilir). Yaklaşık bir saatte 380ml su, metrekare başına aktif olarak iletilebilir.

ThermoShield ile nasıl bir fayda sağlanır ve enerji tasarrufuna dair gerçekçi tahmine nasıl ulaşılır?
Enerji tasarrufunun temel koşulu, çevresel faktörlere ve modern bir çevrenin higro termik sistemlere karşı dayanımıdır. İç ve dış yüzeylerdeki çatlakların önlenmesi, ışın değişimi, azaltılmış konveksiyon ve kontrollü olarak yoğunluktan kaçınılması, yalnızca optikçe zararsız bir etkilenmeyi sağlamıyor aynı zamanda da enerjik olarak etkindirler.
ThermoShield ürünlerinin kalitesi iki tane önemli bileşenden oluşuyor: Silanize seramik içi boş kürecikler (hava seramiği) ile bağlayıcı maddeye yerleştirilmiş seçimli senkronize aktivatörler, ThermoShield'in gücünü oluşturuyorlar. Onlar sayesinde ThermoShield, kaliteli ve nitelikli olarak piyasadaki çok değerli boyalardan ve de alıntı ürünlerden kendisini farklı kılmaktadır.
Sağlam 'küre paketi' ve özel bağlayıcı maddesi, ThermoShield'e alışılmadık yüksek bir dayanma süresi veriyor. Bu süre içinde, sorpsiyon yeteneğine sahip zeminleri hızlıca yapı nem denkleştiricisine yönelten bir daimi nem koruyucusu oluşturulur. Bu durum sıcaklık geçiş direncinin iyileşmesine sonuç verirken aynı zamanda da inşaat malzemelerinin (solar kazançlar için) de depolama gücünü oluşturur.


Yazın “Alfa Filtreleme Etkisi
Kışın “Alfa Filtreleme Etkisi
Henüz 1999'da, ışınların büyük etkisi (solar kazanç) ile nemin ThermoShield ile ilgili sıcaklık kaybının hesaplanmasına işaret edildiği kesinleşen bilgilerin bir özeti yayınlanmıştı.Standart U-değerleri bundan dolayı ne düzeltilebilir ne de kötüleştirilebilir, ancak bir yapı parçası gerçekten verilen sıcaklık transmisyonu hariç. Yapı parçalarının yüzeylerine yapılan uygun kaplama ile farklı dinamik etki büyüklüklerinin hedefli manipülasyonu ile eldeki gerçek izole değerlerine ulaşılır.

ThermoShield Nedir

THERMOSHIELD ( ISI KALKANI )


Amerikan Nasa uzay teknolojisi ürünü olan bir thermoseramik membrandır.

*    Isı yalıtımı sağlar.

*    Isıtmada; dış cephede  %30, iç cephede %45 ‘ e varan enerji tasarrufu sağlar ,

*    Soğutmada; dış ve iç cephelerde %60 ‘a varan enerji tasarrufu sağlar.

*    Su yalıtımı sağlar.

*    Sağlığa zararlı hiçbir kimyasal içermez. Antialejik, antibakteriyel ve antistatiktir.

*    Rutubeti %55 de sabit tutar, küflenmeyi önler.

*    %200 elastiktir, esner, çatlamaz ve sıva çatlaklarını göstermez.

*    4.000 Ayrı renk seçeneği vardır.

*    Nano teknolojik bir ürün olduğundan kendi kendini temizler. 

*    Asitlerden, bazlardan ve tuzlardan etkilenmez.

*    Farklı malzemelerin birleştirilmesinde güçlü tutunma ve yapışma özelliği nedeniyle detay sorunlarını çözer.

*    Uygulaması son derece kolaydır.

Vakumlanmış seramik küreciklerden oluştuğu için yapıları bir zırh gibi kaplar ve ucuz ve güvenilir bir ısı ve su yalıtımı sağlar.

Bu özellikleri çeşitli Avrupa ülkeleri ve Amerika da 1987 yılından bu yana yapılmış deneyler ve araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Thermoshield, çok fonksiyonlu ileri teknoloji cephe, çatı ve iç mekan yüzey kaplamacılığı ürün ailesidir.

Thermoshield, yenilikçi özellikleri sayesinde, tüm binalarda rahatlık duygusu verirken, ısıtma ve soğutma giderlerinde önceden hesaplanabilir  tasarrufa sebep olur. Ayrıca bina dış cephe ve çatılarını da zararlı iklim koşullarından ve kötü hava şartlarından korur.

Thermoshield, maliyet olarak normal ve yüksek değerli boyalar kadar ucuz, mantolama  uygulamalarına göre ise yari yarıya daha ucuzdur.

Thermoshield, 1970’li yılların başlarında, uzay mekiği çalışmaları sırasında, mekik personeli ve teçhizatını 2000 C lik ısı farkından korumak üzere geliştirilmiştir. Milimetrik kırılma parçası özelliğine sahip vakumlu seramik küreciklerin (ceramic bubles) kullanılmasıyla, NASA mühendisleri, Uzay Mekiğinin , 2000 C nin üzerindeki isi farklarına bile dayanabilmesini sağladılar. Günümüzde de halen uzay çalışmalarında isi yalıtımı olarak bu teknoloji kullanılmaktadır.

1980’li yılarda, sivil kullanıma izin verilmesiyle birlik de, termoseramik kaplama, inşaat sektöründeki ısı ve su yalıtımı ihtiyaçlarını karşılamak üzere ve pek çok önemli ve gerekli özellik de eklenerek geliştirildi.  Boya gibi kolayca kullanılabilen Thermoshield kaplama malzemesi, günümüzde, enerji tasarrufu yaparken aynı zamanda su yalıtımı, nefes alma, rutubet kontrolü, uzun ömürlü koruma, asitlere bazlara ve tuzlara karşı kayıtsızlık, %200 elastikiyet , insan’a ve çevreye zararlı hiçbir madde ve kimyasal içermeme ve renklendirilebilme  gibi daha pek çok özelliği bünyesinde barındırıyor. 4000 farklı renk seçeneği ile tüm beğenilere uygun bir renk çeşitliliği sağlıyor. Ayrıca kir tutmama, kendini temizleme ve kesinlikle solmama özelliklerini de bünyesinde barındırıyor.

Thermoshield ürünleri aynen geleneksel boyalar gibi uygulanır. Sıva, betan, tuğla, alçı ve metal yüzeylere sorunsuz olarak uygulanabilir, Özel teçhizat veya  özel hazırlıklara gerek yoktur. Sürme işlemi rulo, fırça yada airless püskürtme sistemi ile yapılabilir. Koruyucu membran (Thermoshield) uygulamadan hemen sonra kurur. Uygulamadan ne önce ne uygulama sırasında nede sonrasında sağlığa zararlı çözücü veya buharlar ortaya çıkmaz.

Sonuç olarak; Geniş bir tasarım yelpazesi sunan, yapı malzemelerini uzun süre koruyan, enerji tasarrufu sağlayan, sağlıklı yaşam alanları sunan Thermoshield 
Çevre ile uyumlu bir zirve üründür.

Thermoshield, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı birim fiyat listesinde,
04.509/1 pozisyon numarasıyla; Elastromerik, akrilik reçine esaslı
vakumlu seramik küreciklerden oluşan, ısı yalıtımı sağlayan kapla-
ma malzemesi olarak yer almaktadır.